background

posunout dolů

SOWA RIGPA

Tibetské umění léčit, známé jako Sowa Rigpa (Tib. གསོ་ བ་ རིག་ པ ་.), je tradiční medicínský systém, který na základě detailní dignostiky používá k léčbě onemocnění stravu a individuální doporučení životního stylu, přírodní léčivé přípravky z bylin a minerálů a tzv. vnější terapie.

Tradičně byla Sowa Rigpa prezentována v rámci interdisciplinárního studia obsahujícího pět hlavních věd (buddhistickou filozofii, logiku, sanskrt, lékařství, umění a řemesla) a pět v vedlejěích věd ( věda o synonymech, matematika, astrologie, drama, poezie a kompozice ). Historicky i vědecky vznikl vzájemně závislý vztah zejména mezi oblastmi buddhistické filozofie, medicíny a astrologie.

Programy vzdělávání Sowa Rigpa 

Programy vzdělávání Sowa Rigpa nabízené mezinárodní organizací Sorig Khang International odrážejí tento interdisciplinární přístup.

TRADIČNÍ TIBETSKÁ MEDICÍNA

Tradiční tibetská medicína je prastarým celostním systémem léčení, který vnímá lidské tělo jako celek a pracuje na všech úrovních – fyzické, energetické a mentální.


Další informace

TERAPIE TTM

Nedílnou součástí léčby jsou v tradiční tibetské medicíně jsou tzv. vnější terapie. Podle druhu léčených potíží a na základě stanovené individuální diagnóze je zvolena jedna či kombinace několika terapií.

Další informace

LÉČENÍ MANTRAMI

V TTM se předpokládá, že kořenem každé nemoci jsou určité problémy s jemnými energiemi. Léčení mantrami využívá zvukovou energii jako zdravotní metodu, která zasahuje samotné příčiny onemocnění.

Další informace

LÉČEBNÁ JÓGA NEJANG

Tibetská léčivá jóga je soubor 24 speciálních cvičení, která se po staletí používala k udržení dobrého zdraví a vnitřní energetické rovnováhy, nebo k očištění organizmu. Tibetští lékaři je odporučují při léčbě a prevenci jednotlivých nemocí.
Další informace

TIBETSKÁ ASTROLOGIE

Tibetská astrologie je věda výpočtů o časových cyklech. Znalost sezón a pěti elementů dovoluje odborníkovi předvídat příznivé okolnosti pro lékařskou diagnózu a terapeutickou léčbu, buddhistické rituály a praxi.

Další informace

GEOMANCIE SA CHE

Tibetskí umění práce s prostorem, vychází z několika tisíc let starých znalostí o analýze země. Jejím cílem je vytvoření rovnováhy s přírodními prvky a energií za účelem harmonizace lidského života a zdraví.

Další informace

YUTHOK NYINGTHIG

Yuthok Nyingthig je základní učení Yuthoka Yöntana Gonpa, zakladatele tradiční tibetské medicíny a osvíceného duchovního mistra. Jeho požehnáním je rychlá realizace, která byla předpovězena pro dnešní zrychlený svět již ve 12. století.
Další informace

Terapie tradiční tibetské medicíny