background

posunout dolů

KUNYE  

Tradiční tibetská masáž kunye byla zkomponována asi před 3 900 lety a stala se nedílnou součástí lékařské tradice Tibetu. 

Image

Staří Tibeťané široce užívali metody kunye jak pro diagnózu tak pro samotnou léčbu pomocí speciálně nasycených olejů nebo na másle založených substancí. Při léčbě se často používaly větve stromů, tyče a kameny pro vyvíjení tlaku na různých částech a bodech těla. Tyto metody uzdravovaly a vracely pocit dobrého rozpoložení.

Masáž se skládá ze tří části:
„ku” znamená aplikovat, nebo namazat tělo speciálně připravenými léčivými oleji.
„nye” je použití samotné masáže obsahující několik různých masážních technik svalů, šlach, bodů a energetických kanálů a také mobilizační techniku kloubů.
„či” je poslední částí terapie kunye, během které se z těla odstraní oleje pomocí prášku z ječmene nebo cizrny (peeling).

Tradiční tibetská medicína zahrnuje čtyři hlavní kategorie léčby: léčebná strava, změna životního stylu, farmakoterapie, vnější terapie.

Masáž kunye patří do čtvrté kategorie léčení spolu s terapiemi jako moxa, baňky, jukčo, balneoterapie, léčebné obklady atd. Tyto terapie se používají k obnovení rovnováhy v těle.

Regenerační a posilující účinky masáže kunye jsou popsány v mnoha zdrojích tibetské medicíny. Díky této terapii se mimo jiné odstraňují toxiny nahromaděné v těle a posiluje životní energie, dochází k úlevě od různých druhů bolestí a nemocí, eliminují se nervové a psychické poruchy, jako jsou nespavost, deprese a nervozita.

Ukázka tradiční tibetské masáže

image
Dr. Nida Chenagtsang

Terapie tradiční tibetské medicíny