background

posunout dolů

HOR ME

Terapie nahřátým olejem a  malým obkladem (nebo balíčkem) horme, naplněným určitými druhy bylin nebo semen.

Image

Mongolská moxa – horme (tib. hor me) je jednou z mnoha technik moxování, které mají svůj původ v Mongolsku. Již ve velmi raném období se jako vnější terapie začlenila do tradiční tibetské medicíny, a to do takové míry, že někteří doktoři považovali za místo jejího vzniku Tibet.

Terapie horme se však s největší pravděpodobností zrodila v Mongolsku a její teorie a praxe se v průběhu věků dále vyvíjely v rámci tradiční tibetké medicíny. Její jméno je odvozeno od tibetského království Horo, jednoho z dvanácti menších království, do kterých bylo území Tibetu rozděleno v roce 2 000 př.n.l.

Horme je tibetksou vnější terapií, která velmi účinně ošetřuje duševní a emocionální poruchy, dále také zklidňuje a uvolňuje od napětí a stresu. Též je vhodná pro léčbu poporodních depresí, silného šoku a pro rekonvalescenci po chirurgickém zákroku.

Malý obklad (nebo balíček) horme je vyrobený z červené bavlny (rudá je barva elementu ohně) a je naplněný určitými druhy bylin nebo semen. Tyto obklady se namáčejí v teplém sezamovém oleji a přikládají se na místa energie lung, aby zklidňily její přebytek.

Terapie tradiční tibetské medicíny